5 tipů, jak začít hubnout

  • Vyřaďte tučná jídla

Prvním krokem na cestě k vysněné postavě je vyřadit z jídelníčku to, co do něj nepatří. Nekonzumujte smetanové omáčky a nejezte smažená jídla. Když jdete do restaurace, vyberte si některé z lehčích jídel. Vašemu tělu daleko více prospěje zeleninový salát s kuřecím masem či libové hovězí maso s přílohou, která nebude překypovat olejem. Velice vhodné jsou také ryby, ať už si je dáte se zeleninou či vařenými brambory. Pokud už používáte k přípravě jídel pánev, snižte množství tuku, který na pánev nalijete.

Nejezte sladkosti

Dalším typem potravin, které bychom ze své stravy měli vyloučit, jsou jednoznačně sladkosti. Tyčinky, oplatky, čokolády, ale ani sladké pečivo nepřinesou našemu tělu nic dobrého. Když budete mít chuť na sladké, zvolte raději například bílý jogurt s nakrájeným ovocem a oříšky. Zkuste také prodejny zdravé výživy, mnohdy se zde najdou „sladkosti“, které mají minimální obsah cukru a vaše chuťové buňky uspokojí stejně jako kaloričtější varianty. Pokud máte rádi sladké pečivo, raději si jej upečte vlastnoručně doma. Zkuste snížit množství cukru, které do koláče přidáte, uvidíte, že bude i přesto velmi chutný.

  • Přidejte zeleninu

Do našeho zdravějšího jídelníčku bychom naopak určitě měli přidat zeleninu. Je na vás, zda preferujete papriky, rajčata, listové saláty či brokolici. Každý druh zeleniny nám dodá potřebné vitamíny, minerální látky a vlákninu. Když si přidáme zeleninu k masu a příloze, můžeme zkonzumovat o to méně brambor, rýže či těstovin. Zelenina nám pomůže zaplnit žaludek.

  • Zařaďte pohyb

Aby došlo k redukci naší hmotnosti a tělo bylo zároveň zpevněné, je potřeba zařadit do našeho harmonogramu také pohyb. Vyzkoušejte posilovnu, skupinové lekce cvičení, squash nebo plavání. Když bude hezky, neváhejte a běžte si zaběhat či se projet na kole. Vytáhněte rodinu na pěší výlet. Zkuste nepoužívat výtah a chodit pěšky do schodů. Pokud jezdíte do práce MHD, vystupte o zastávku dříve a projděte se. Každý pohyb se počítá a kila půjdou dolů mnohem rychleji. Zkuste sportovat pravidelně alespoň dvakrát v týdnu.

  • Nenechte se odradit

Nedávejte si příliš vysoké cíle, nechtějte mít ideální postavu ze dne na den. Buďte rádi za každý shozený kilogram a ve svém snažení vytrvejte. Své výsledky kontrolujte na váze maximálně jednou týdně, daleko vhodnější však je, pokud se budete měřit. Pokud sportem získáte více svalů, a přitom shodíte tuk, na váze to nemusí být až tak patrné, kdežto centimetrové úbytky budou jednoznačné.