Co je vlastně zdravá strava?

 

 

Zdravá strava našemu tělu prospívá

Je to taková strava, která nám při nemoci pomáhá k uzdravení. A pokud jsme zdraví, přispívá k tomu, abychom zdraví zůstali. Je důležité upřednostňovat potraviny přímo z přírody před těmi průmyslově zpracovanými. Čím více čerstvých potravin do jídelníčku zařadíme, tím více budeme mít síly a energie.

Každý extrém je špatný

Naše tělo potřebuje stravu pestrou a vyváženou. Měli bychom si dopřát dostatek bílkovin, sacharidů i tuků. Celozrnné pečivo je zdravější než bílé, z masa bychom měli vyhledávat kuřecí, krůtí, libové hovězí a rybí. Náš jídelníček by měl obsahovat dostatek ovoce a zeleniny, měl by být složen také z kvalitních mléčných výrobků. Neměly by chybět přílohy, kromě tradičních brambor, rýže a těstovin můžeme sáhnout po kuskusu či bulguru. Potraviny jako sladkosti nebo brambůrky nepřinesou našemu tělu nic dobrého, je proto lepší se jim vyvarovat. Náš organismus ocení, když nebudeme konzumovat ani těžké smetanové omáčky či tučná masa, strava by měla být lehká, snadno stravitelná a pestrá.

Pravidelnost je důležitá

Jíst bychom měli minimálně třikrát denně, spíše ale pětkrát a v menších dávkách. Ráno bychom si měli přivstat a nachystat si kvalitní snídani, která nám zabezpečí energii pro start dne. Určitě by měla obsahovat kvalitní komplexní sacharidy, například ovesné vločky či cereálie. Na jídlo bychom si měli udělat dostatek času i během dne, sednout si k němu a každé sousto si vychutnat. Pokud víme, že nebudeme mít příležitost koupit si kvalitní stravu, je lepší vzít si připravené jídlo s sebou z domu. Protože právě v případě, že už máme velký hlad a nemáme s sebou zdravou variantu, sáhneme po řešení, jakým je například párek v rohlíku, který ještě navíc sníme za chůze.

Pitný režim

Dostatečný příjem tekutin je velice důležitý a je nezbytnou součástí zdravého stravování. Neměli bychom pít sladké limonády, místo toho si dopřejme neslazený bylinkový čaj, čistou vodu či vodu s mátou a plátky limetky.