Jak dlouho vydrží člověk bez jídla ?

To, jak dlouho jsme schopní vydržet bez konzumace jakékoliv potravy, je ovlivněno více faktory. Jsou známy extrémní případy, kdy lidé pili pouze vodu a vydrželi bez jídla neuvěřitelných 100 dní. Zaznamenaný rekord činí dokonce 138 dní. Případů, kdy člověk dokázal nejíst 60 až 70 dnů, je již známo více. Dlouhodobé hladovědí je však pro naše tělo jednoznačně velice nezdravé a škodlivé.

Mnoho lidí drží krátkodobé půsty pro očistu těla, někteří volí dlouhodobější hladovku a jiní jsou nuceni vydržet bez jídla v extrémních případech, když se ocitnou například v zasněžených horách bez dopravního spojení. Lékaři tvrdí, že zdravý člověk může bez jídla žít až dva měsíce, podmínkou však je, že musí hodně pít. Na dehydrataci by člověk zemřel během 5 až 7 dní. To, jak dlouho bez jídla skutečně vydržíme, je ovlivněno naším věkem, fyzickou kondicí, váhou, podílem tukové tkáně a svalové hmoty v těle a celkovým zdravotním stavem.

Většinou však platí, že člověk nepřežije větší úbytek váhy, než je 40 % jeho tělesné hmotnosti. První 3 dny zvládá naše tělo hladovění bez větších obtíží, leckdy se může jednat i o 5 dní. Tělo žije ze zbytků potravy, které se nacházejí v trávícím traktu, a z uložených zásob. Když však dojde ke spotřebování zásob ve formě glykogenu, tělo začne využívat tuky jako zdroj energie. Při spalování tuků dochází k uvolňování ketonů, což může po delší době vést ke stavu zvanému ketoacidóza. Tento stav může v krajním případě vyústit až smrtí. S delším hladověním se tělo nezvládá dobře vyrovnávat, objevují se deprese, halucinace, křeče svalů a může dojít k selhání životně důležitých orgánů.

Odlehčení stravy, omezení konzumace jednoduchých cukrů a nezdravých tuků, přidání zeleniny a ovoce i krátkodobý půst, to vše může našemu tělu prospět a přispět k očistě. Jednoznačně bychom se však neměli pouštět do riskantních kroků, kdy hazardujeme s vlastním zdravím, mezi které dlouhodobé hladovění rozhodně patří.