Jak se zbavit závislosti na sladkém

Důvod vzniku závislosti na cukru

Jakmile si dáme kousek něčeho sladkého, třeba pár čtverečků čokolády, dojde ke glykemickému výkyvu. Ten na naše tělo nemá dobrý vliv, protože díky zvýšení hladiny inzulínu v krvi dostaneme nutkání ke konzumaci dalších čtverečků čokolády, někdy i celých řad a v některých případech i celé tabulky čokolády. Proto je lepší takové potraviny vůbec nejíst a pokud ano, tak mít opravdu silnou vůli a dát si skutečně jen jeden čtvereček, i když naše tělo touží po daleko větším množství.

Naučit se správně jíst – to je klíčem k úspěchu

Klíčem k úspěchu v boji proti cukru je naučit se správně jíst. Neznamená to tedy, že byste měli hladovět, naopak. Je důležité dopřát si bohatou snídani, dát si po probuzení sacharidy, abychom získali energii. Pokud máme sacharidů nedostatek, honí nás mlsná. Vyváženou snídani je například ovesná kaše, kterou můžeme zlehka dosladit medem a doplnit ovocem a ořechy.

Ke zvýšené konzumaci sladkostí může vést nedostatek bílkovin ve stravě. Dbejte tedy na to, abyste jedli dostatečné množství masa, mléčných výrobků, vajec a luštěnin.

V boji proti sladkému vám může pomoci více vlákniny. Tu najdete především v zelenině a ovoci, ale také v mandlích, ovesných vločkách, pohance a v luštěninách.

Zkuste zdravější varianty „sladkostí“

Pokud už se rozhodnete sáhnout po čokoládě, vsaďte na kvalitu. Zvolte čokoládu vysokoprocentní, ta obsahuje výrazně méně cukru, najdeme v ní zdravé tuky a navíc uspokojí naše chuťové pohárky na výrazně delší dobu.

Cukr najdeme i v ovoci, ale zdravější a navíc ovoce obsahuje mnoho prospěšných látek. Najdeme v něm vitamíny a vlákninu. Proto si zkuste při chutích na sladké dopřát jablko, banán, jahody anebo si z ovoce připravte salát s bilým jogurtem a oříšky či semínky.

Trikem pro zbavení se chutě na sladké je žvýkání. Zkuste si v supermarketu u pokladny koupit žvýkačku místo lákavé čokoládové tyčinky.

Věnujte se sportu nebo meditaci, dopřejte si čas pro sebe

U mnoha lidí může za zvýšenou konzumaci sladkostí a nezdravé přejídání jejich psychika. Je proto dobré uvědomit si, jestli nás v životě něco netrápí. Řešení leckdy není jednoduché, a tak si můžeme aspoň pročistit hlavu sportem, který bude mít pozitivní vliv i na naši postavu, anebo zkusit meditaci.