Jak začít se zdravým stravováním?

Možná jste již vyzkoušeli nějaké diety, které slibovaly velký úbytek hmotnosti za krátký čas. A možná se vám také zhubnout povedlo. Tato rychlá redukce hmotnosti s sebou však téměř vždy přináší velké riziko toho, že shozená kila získáte velmi rychle znova zpět.

Je potřeba mít takový jídelníček, který pro vás nebude pouze jednorázovou záležitostí. Není to o tom, že člověk zhubne a pak se přestane stravovat zdravě. Měli bychom mít takový jídelníček, který dokážeme držet dlouhodobě, v podstatě neustále. Jedná se o zdravý způsob stravování, kdy naše tělo nestrádá, kdy mu neodpíráme žádnou důležitou živinu. Je potřeba přijímat vyvážený poměr bílkovin, sacharidů i tuků, jíst dostatečně a ideálně pětkrát za den. Vždy musíme zohlednit náš zdravotní stav, genetické dispozice i fyzickou náročnost naší profese a celkový životní styl.

Měli bychom konzumovat více čerstvých potravin a naopak omezit ty průmyslově zpracované. Určitě vyřaďte sladké nápoje, sladkosti, pochutiny typu brambůrky a také smetanové omáčky a smažené pokrmy. Naopak přidejte zeleninu, čerstvé ovoce, ryby, oříšky, semínka a mléčné výrobky s nižším obsahem tuku. Díky těmto úpravám již pocítíte velký rozdíl, budete se cítit plni energie a zjistíte, že vám potraviny, které jste ze svého stravování vypustili, vůbec nechybí. Dbejte na dostatečný přísun tekutin, ideální je čistá voda a vypít bychom jí měli alespoň 2,5 l denně.

Je důležité měnit vše postupně, zjistit, co nám bude vyhovovat nejvíce. Prvně zkuste potraviny, které nepatří zrovna mezi nejzdravější, pouze omezovat anebo si za ně najděte vhodnou náhradu. Až po čase je vyřaďte úplně. Tato změna vám musí vyhovovat, musíte se cítit dobře a musí vás to bavit. Nevyvíjejte na sebe tlak, přistupujte ke všem změnám postupně a s nadhledem a neomezujte se striktně. Zdravější stravování doplňte také vhodnou pohybovou aktivitou, která vás bude bavit a na kterou si rádi najdete čas dvakrát v týdnu.